Ako vybrať matrac?

Dobre vybraný matrac je definíciou zdravého spánku

Správne zvolený matrac vám uľaví od bolesti chrbta a kĺbov. Celkovo potom bude váš spánok oveľa kvalitnejší. Naopak pri zlej voľbe môžete negatívne ovplyvniť oporný systém tela, čo je nebezpečné hlavne u detí. Výber matraca je veľmi individuálna vec, každý matrac by preto mal byť čo najviac prispôsobený konkrétnej osobe. Ako vybrať matrac si prejdite v našom radcovi.

  • Jakub, redakcia Heureka.sk
  • Doba čítania: 8 min.

Ako vybrať matrac podľa typu

Pružinové

Pružinový matrac stratil v minulosti na popularite kvôli skúsenostiam s uvoľnenými pružinami, ktoré tlačili do chrbta. To už dnes ale neplatí a ich podoba sa zásadne zmenila. Vďaka vysokej priedušnosti sa tieto matrace hodia na pevné rošty. S lamelovými roštami, obzvlášť s tými polohovacími, si veľmi rozumieť nebudú.

Obľúbeným variantom je taštičkový matrac. U tohto typu má každá pružina samostatné textilné puzdro (taštičku), ktoré napomáha lepšiemu rozloženiu váhy.

  • Pretláčanie pružín na povrch už väčšinou nehrozí

  • Priedušnosť – vhodné aj do vlhkého prostredia

  • Prispôsobí sa tvaru tela

  • Dlhá životnosť

  • Veľmi pružné

  • Nedá sa použiť s polohovateľným roštom (mohlo by dôjsť k poškodeniu pružín)

Ďalšie typy pružinových matracov
  • S klasickým pružinovým jadrom - pružiny sú spojené vzperami, takže sa neuvoľňujú.
  • S mikrotaštičkovými pružinami – môžu obsahovať až tisíce pružín uložených v textilnom puzdre. Opäť skvele rozkladajú hmotnosť a sú mäkšie.

Pružinové matrace

Taštičkové matrace

Penové

Penový matrac je vhodný na všetky typy lamelových a latkových roštov. V posledných rokoch práve tieto matrace ovládli slovenské spálne.

  • Dostupné obojstranné prevedenie matraca – každá strana má inú tvrdosť

  • Pamäťová pena je vhodná pre seniorov a ľudí s bolesťami chrbta

  • Vyrábané z rôznych druhov pien s rozdielnymi vlastnosťami

  • Veľmi rýchlo sa prispôsobí telu

  • Pamäťová pena reaguje na teplotu vzduchu (v horúcom počasí je mäkšia)

  • Kratšia životnosť – pod väčšou hmotnosťou sa môže po čase preležať

Rozdelenie podľa typu peny
  • PUR pena matraca (molitanový matrac) – polyuretánové matrace, ktoré patria k veľmi obľúbeným. Existujú v mnohých tvrdostiach, sú elastické, s vysokou životnosťou a stálosťou parametrov. Jadro mávajú z odolnejšej peny, ktorá zaisťuje práve dlhú životnosť a možnosť využitia u ľudí s vyššou váhou.

  • BIO pena – základným výrobným prvkom sú prírodné oleje, napr. extrakt zo sóje alebo ricínový olej. Majú teda priaznivý dopad na ekológiu. Sú veľmi elastické a odolné voči mikróbom, plesniam aj hubám. Pýšia sa úžasnými ortopedickými vlastnosťami a padnú na každý rošt.

  • Matrac zo studenej peny – má väčšie póry ako klasická PUR pena, vďaka tomu je priedušnejší. Odvádza lepšie teplo a obmedzuje výskyt roztočov. Odporučiť ho preto môžeme aj alergikom. Má väčšiu elasticitu, tvarovú stálosť a vynikajúce ortopedické vlastnosti. Často tvorí jadro sendvičových matracov.

  • Matrac z pamäťovej peny - ideálny pre ľudí s bolesťami chrbta a sklonom k otlakom. Lenivá pena pri kontakte s teplom tela zmäkne, a tak sa optimálne prispôsobí jeho krivkám. Zároveň telo stabilizuje a poskytuje mu oporu. Celkovo má pozitívny vplyv na krvný obeh. Spánok je tak oveľa kvalitnejší.

Penové matrace PUR pena Pamäťová pena

Ďalšie varianty

  • Sendvičový matrac – výplň je zložený z dvoch rôznych materiálov. Tým sa zvyšuje ich životnosť a celkový komfort pri používaní. Väčšinou sa jedná o kombináciu pamäťovej peny na povrchu a studenej peny tvoriacej jadro.

  • Zdravotný matrac – je opatrený certifikátom, ktorý garantuje, že matrac spĺňa všetky požiadavky na zdravý spánok. Ide buď o matrace hypoalergénne, hygienické alebo pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko.

  • Ortopedické matrace – zaručujú stabilnú oporu chrbtici. Sú testované na správne rozloženie váhy tela.

  • Futon matrac – vyznačuje sa svojou tvrdosťou a skladnosťou. Je vyrobený z prírodných materiálov a je veľmi ohybný. Futon je potrebné pravidelne vetrať, pretože má tendenciu do seba nasávať vlhkosť.

  • Gélové matrace – ide o matrace zhotovené zo studenej alebo pamäťovej peny. Vo svojej ložnej ploche obsahujú gélové segmenty, ktoré stimulujú rôzne akupresúrne body pomáhajúce počas spánku uvoľniť svalstvo. Tuhosť matracov je bodovo rozdielna. Relaxácii tela tiež napomáha stálosť gélu, ktorý je doživotný. Výhodou gélu sú jeho hygienické vlastnosti. Roztoče a baktérie nemajú šancu sa usadiť a množiť. Preto sú tieto matrace vhodné pre deti aj alergikov.

  • Antidekubitný matrac – zabraňuje preležaninám. Jedná sa o matrace vyrobené z kvalitnej studenej peny, ktorá sa prispôsobuje tvaru tela, a vytvára tak oporu svalom aj chrbtici. Vhodný pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko.

  • Matrace pre seniorov – matrace pre starších ľudí je potrebné vyberať s ohľadom na ich aktuálne zdravotné problémy a zároveň vziať do úvahy aj možné budúce obmedzenia. Čím vyšší matrac, tým lepší. Dobré pravidlo pre výber je, že dotyčnému by mala hrana matraca siahať po jeho zadok. Tak nebude pri vstávaní zbytočne namáhať bedrá. Materiálovo by mal byť dostatočne priedušný a mal by dokázať rozložiť váhu, a tak znížiť protitlak na telo. Tvrdosťou je tento typ matraca skôr mäkší. Ideálne sú matrace antidekubitné.

Aký matrac pre bábätko a deti

Najvhodnejšie detské matrace sú tie tvrdšie, ideálne s elastickým jadrom. Detské telo sa stále vyvíja a rastie. Do príliš mäkkého matraca by sa bábätko prepadalo, čo by mohlo mať neblahý vplyv na jeho vyvíjajúcu sa chrbticu. Tvrdší matrac tak podporí zdravý telesný vývoj. Zároveň sa vyhnite zónovým matracom, u bábätka vyžadujte rovnomerný tlak.

Matrace do postieľky Matrace do postieľky 120 × 60 cm Matrace do ohrádky

Okrem špeciálneho matraca toho bude váš novorodenec potrebovať oveľa viac. Užitočné rady hľadajte na našej stránke Zoznam vecí pre bábätko. Máte problémy so zaspávaním? Potom si určite prečítajte náš článok Insomnia alebo ako zaspať.

Základné požiadavky

Tvrdosť matraca vyberajte podľa výšky, hmotnosti a veku používateľa. Ďalej berte do úvahy preferované polohy v spánku. Správny matrac by mal presahovať dĺžku tela o 20–25 cm. Šírka závisí od typu postele, pre jednolôžko bežne platí 90 cm. Pri dvojlôžku môže šírka matraca začínať už na 80 cm.

Materiál voľte podľa roštu, prostredia spálne aj osobných preferencií. To ak ste napr. alergici alebo dávate prednosť prírodným materiálom. Ideálna nosnosť záleží na hmotnosti spiaceho. Vždy si dávajte rezervu. Veľký výber ponúkne napr. nosnosť matrac do 150 kg. Optimálna výška je aspoň 15 cm. U matracov pre seniorov platí pravidlo čím vyšší, tým lepšie, minimum je ale 20 cm.

Výber matraca podľa rozmerov

V našej ponuke vyberajte zo širokej palety rozmerov. Vždy nájdete presne ten správny pre vašu posteľ a chrbát. Obľúbené sú napr.:

Matrace 200 × 200 cm Matrace 180 × 200 cm Matrace 160 × 200 cm Matrace 140 × 200 cm Matrace 120 × 200 cm Matrace 100 × 200 cm Matrace 90 × 200 cm Matrace 80 × 200 cm

Ďalšie vyhľadávané rozmery

Druhy matracov podľa tvrdosti

Najdôležitejším parametrom pri výbere vhodného matraca je jeho tvrdosť. Väčšina predajcov odlišuje 4 stupne tvrdosti od mäkkých až po extra tvrdé. Niektorí udávajú kategórií 5. Títo predajcovia navyše zahŕňajú do delenia aj extra mäkké matrace, ktoré nie sú po zdravotnej stránke príliš vhodné.

Jedným z najzásadnejších faktorov pri výbere tvrdosti matraca je telesná hmotnosť. Ľudia s nižšou váhou môžu vyberať mäkšie matrace, ľudia s vyššou váhou by mali voliť matrace skôr tvrdšie, ktoré poskytnú telu dostatočnú oporu. Všeobecne platí, že ženy a osoby staršieho veku preferujú mäkšie matrace, muži naopak volia skôr tvrdšie varianty. Najviac preferované tvrdosti sú 2 a 3, ktoré uspokoja takmer každého.

Dôležité je tiež zohľadniť najčastejšiu polohu pri spánku. Ak spíte hlavne na boku, zaťažujete niektoré zóny matraca viac ako iné. Preto je pre vás optimálny matrac mäkký až stredne tvrdý, ten sa prispôsobí telu a zároveň ho podoprie.

Ak preferujete spánok na bruchu alebo za noc vystriedate všetky možné polohy, oceníte stredne tvrdý matrac, ktorý sa opäť prispôsobí telu a zároveň ho zaistí vo vodorovnej polohe. Ak spíte na chrbte, jednoznačne voľte matrac tvrdší. Pri spánku optimálne rozloží vašu váhu a zaistí chrbticu v prirodzenej polohe. Nedochádza tak k nadmernému prepadaniu napríklad v bedrovej oblasti.

Orientačná tabuľka tvrdosti matraca

Symbol Označení tuhosti Váha osoby
T1 Veľmi mäkký Do 60 kg
T2 Mäkký 50–80 kg
T3 Stredne tvrdý 70–110 kg
T4 Tvrdý 90–130 kg
T5 Veľmi tvrdý Nad 130 kg
Viac o stupňoch tvrdosti
  • T1 – Najmäkšie matrace na trhu. Sú veľmi pružné a prispôsobivé telu. Nekladú telu taký odpor, a tak zabraňujú vzniku preležanín a uvoľňujú svaly. Zvyčajne sú vyrobené z latexu alebo peny. Sú veľmi dobrou voľbou pre ženy do 60 kilogramov, starších ľudí alebo pre ľudí trpiacich bolesťami kĺbov.

  • T2 – Mäkké matrace bývajú u zákazníkov veľmi obľúbené. Sú pružné a dobre sa prispôsobujú telu. V porovnaní s najjemnejšími matracmi poskytujú telu lepšiu oporu. Vyrábajú sa vo všetkých variantoch - polyuretánové, sendvičové, pružinové a zo studenej peny. Sú vhodné najmä pre ženy s hmotnosťou od 50 do 80 kilogramov.

  • T3 – Stredne tvrdé matrace, ktoré ocenia najmä muži od 70 do 110 kg a mladší ľudia, čo uprednostňujú spánok na tvrdej podložke. Poskytujú dostatočnú oporu chrbtici. Vyrábajú sa najmä ako sendvičové a pružinové matrace.

  • T4 – Tvrdé matrace sú vhodné pre osoby s vyššou telesnou hmotnosťou 90 až 130 kg. Zvyčajne sú vyrobené z vysoko odolnej polyuretánovej peny. Často sa používa aj kokosové vlákno. Nie sú vhodné pre ľudí s nízkou telesnou hmotnosťou, ktorým môžu spôsobiť mravčenie v končatinách.

  • T5 - Veľmi tvrdé matrace sú určené najmä pre mužov s telesnou hmotnosťou nad 130 kg. Takýto matrac je však potrebné otestovať. Jednotlivec sa musí cítiť pohodlne vo všetkých polohách - na boku, na chrbte aj na bruchu.

  • Dvojitá tvrdosť - Tieto matrace majú na každej strane inú tvrdosť. Môžete si teda vybrať tú, ktorá vám momentálne vyhovuje, a časom strany meniť.

Tip pre manželskú posteľ

Namiesto jedného veľkého matraca si zaobstarajte dva malé - vy aj váš partner si môžete vybrať tvrdosť, ktorá najlepšie vyhovuje vašim preferenciám a telesným proporciám na vašej strane postele. Ak chcete zjednotiť povrch postele, umiestnite na ňu veľký, ľahký vrchný matrac., tzv. topper.

Zónovanie matraca

Niektoré druhy matracov majú po svojej dĺžke niekoľko pevných zón. Zóny sú miesta, ktoré majú rozdielnu tvrdosť, a poskytujú tak rôznu oporu. Pretože ľudské telo nevyvíja rovnomerný tlak po celej dĺžke matraca a zaťažuje ho v každej časti inak.

Ideálny matrac by tomu mal byť prispôsobený. Navyše tak matrac zabraňuje preležaninám práve v miestach, kde ho viac zaťažujeme, čo sú hlavne oblasti okolo bedier, šije, chrbta a chodidiel. Platí, že čím viac zón, tým vyššia kvalita matraca.

Koľko zón má matrac?

Matrac môže mať maximálne 7 zón. Tento typ má najlepšie odstupňované prechody medzi zónami. Existujú aj matrace s 5 zónami, tie majú výstuhu pod ťažiskom tela, pod ramenami a pri kolenách. Minimálny počet zón v matracoch je 3, pričom pevnejšia výstuha matraca je len v ťažisku tela, teda v strede, a zvyšok matraca je mäkší. Zóny prispôsobujú matrac krivkám vášho tela a spĺňajú optimálne rozloženie záťaže.

Zónové matrace nie sú vhodné pre deti do 150 cm, pretože jednotlivé zóny nedokážu presne kopírovať ich proporcie.

Ďalšia výbava do spálne

Chrániče na matrace

Postele

Vankúše

Prikrývky na spanie

Záhradné plachty

Obliečky

Rošty do postelí

Rady na záver

Ako často meniť matrac?

Správne vybraný a ošetrovaný matrac vám môže vydržať 10 až 15 rokov. Po takomto dlhom čase sa materiál unaví, preto je vhodné ho vymeniť. Počas takého dlhého obdobia sa môžu zmeniť aj vaše preferencie, hmotnosť a citlivosť. Do úvahy treba brať aj hygienické hľadisko. Optimálny čas na výmenu matraca je každých 7 rokov.

Stratu kvality matraca poznáte podľa jeho zmäkčenia, preležania či deformácie, ktorá sa prejavuje najmä v bedrovej oblasti, kde matrac najviac zaťažujete.

Ako dosiahnuť čo najdlhšiu životnosť matraca?

Ak chcete dosiahnuť čo najdlhšiu životnosť matraca, pravidelne ho vetrajte a otáčajte. Neprospieva mu ani neustále ustielanie perín a spanie na jednej strane. Na viac namáhaných miestach začne rýchlejšie mäknúť a časom sa môže zdeformovať. Vždy po mesiaci a pred spaním matrac otočte. Ráno na to nie je vhodný čas, pretože ste matrac zahriali a musíte ho nechať vyvetrať, kým ho otočíte zahriatou stranou nadol. Obrátenie by mohlo rýchlo stratiť účinok a nakoniec by ste ho zaparovali. Vetranie matraca zabraňuje rastu mikroorganizmov a plesní.

V neposlednom rade je dôležité pravidelne a dôkladne prať posteľnú bielizeň vrátane snímateľného poťahu alebo chrániča matraca, ktorý vám odporúčame zakúpiť. Poťah sa perie oveľa ľahšie ako samotný matrac. Jednoducho ho stiahnete a vyperiete, čo pri samotnom matraci nie je možné. Ak si k matracu nezoženiete snímateľný prateľný poťah, odstráňte nečistoty jemne navlhčenou handričkou a šetrným čistiacim prostriedkom. Poťah čistite len po povrchu a zabráňte namočeniu látky a prenikaniu vody do matraca. Potom nechajte matrac dôkladne vyschnúť. V ideálnom prípade ho vyvetrajte a nechajte doň aspoň hodinu prúdiť čerstvý vzduch.

Prečo kúpiť poťah alebo chránič na matrac?

Základné funkcie poťahu sú:

  • Oddelenie ležiaceho tela od jadra matraca a zabezpečenie priedušnosti
  • Estetická funkcia
  • Udržanie čistoty

    Ideálne je, keď je poťah matraca snímateľný. Počas spánku totiž ľudské telo vypotí okolo 1 l tekutiny, a preto je potrebné poťah pravidelne udržiavať, tým zabránime množeniu mikroorganizmov. Dobre vybraný poťah, ktorému venujete vhodnú starostlivosť, vám pomôže predĺžiť životnosť matraca, ochráni vašu posteľ pred nečistotami a prinesie maximálne pohodlie.

    Pri výbere poťahu sa zamerajte aj na jeho hmotnosť. Podľa toho môžete určiť kvalitu. Čím vyššia gramáž, tým vyššia kvalita. Poťah s vyššou gramážou je odolnejší napríklad voči odieraniu, a tak vydrží dlhšie.

    Na trhu je niekoľko variantov, z ktorých môžete vyberať:

  • Poťahy bavlnené - sú vyrobené zo 100 % bavlny a sú vhodné pre alergikov aj astmatikov. Bavlna sa vyznačuje pevnosťou a dlhou životnosťou. Poťahy môžete vyvárať do 90 °C.
  • Poťahy MicroActive – skladajú sa z 3 vrstiev. Vďaka tomu zaručujú dobrý odvod vlhkosti a dlhú životnosť. Dokážu aktívne ničiť plesne a baktérie, preto sú vhodné pre alergikov. Poťahy môžete prať do 60 °C.
  • Poťahy Aloe Vera – do vlákien poťahov sú votkané mikrokapsule s výťažkami aloe vera. Táto rastlina sa vyznačuje svojimi blahodarne hojivými a antibakteriálnymi účinkami na regeneráciu kože. Aróma rastliny bráni vzniku zápachov, odstraňuje mikroorganizmy a chráni pred plesňami a baktériami. Absorpcia vlhkosti je vysoká. Tieto poťahy sú teda ideálne pre alergikov a pre jedincov, ktorí trpia nadmerným potením. Poťahy je možné prať do 60 °C.
  • Poťahy Lyocell – ide o čisto prírodné vlákno z dubového a bukového dreva. Vyznačuje sa vyššou savosťou, pevnosťou a odolnosťou ako bavlnené poťahy. Materiál poťahov je hodvábne lesklý a mäkký. Možno ho prať pri teplote do 60 °C.
  • Levanduľové obaly - s výťažkami z levandule lekárskej s jej charakteristickou vôňou. Levanduľa je známa svojimi antiseptickými vlastnosťami, ale je účinná aj proti stresu, depresii, vysokému krvnému tlaku a potláča rast baktérií. Pozitívne pôsobí aj pri nespavosti a nervozite. Poťah je možné prať pri 60 °C.
Ako vyčistiť matrac od moču?

Snažte sa čo najrýchlejšie nasať čo najviac tekutiny, napr. papierovou utierkou. Posypte matrac jedlou sódou (ideálne s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja) a nechajte pôsobiť aspoň 30 min. Sódu povysávajte a prípadné žlté škvrny odstráňte zmesou peroxidu vodíka ( cca 200 ml), sódy bikarbóny a prostriedku na umývanie riadu. Matrac nechajte riadne vyschnúť.

Ako odstrániť krv z matraca?

Rovnakou zmesou peroxidu, sódy a prostriedku na umývanie riadu ako v predchádzajúcom prípade. Zmes naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť. Dočistite vlhkou handričkou a matrac nechajte vyschnúť.

Musím k matracu kúpiť aj rošt?

Áno. Ku kvalitnému matracu vyberte tiež vhodný rošt. Ten vám bude slúžiť dlhšiu dobu ako matrac samotný, preto sa tiež oplatí do neho viac investovať a vyberať ho s rozvahou. S výberom roštu vám viac poradíme v našom radcovi Ako vybrať rošt.

Aké je základné rozdelenie roštov?

Latkové rošty sú priedušné, ale menej odolné. Sú ideálne pre deti, ktoré netrávia veľa času v posteli. Lamelové rošty sú tiež priedušné, veľmi dobre pružia, šetria váš matrac a majú vyššiu nosnosť ako latkové rošty. Vyberte si dobrý rozostup, ako aj počet a materiál lamiel. Čím viac ich je, tým väčšie je aj pohodlie.

A potom sú tu doskové rošty, ktoré sú mimoriadne priedušné, odpružené a znesú veľa. Ich cena je však najvyššia zo všetkých typov a sú na trhu aj najťažšie dostupné. Zvážte aj použitie polohovateľného roštu, ktorý ponúka veľké výhody napríklad pri čítaní. A práve doskové rošty bývajú rovno polohovateľné.

Ďalšie užitočné články

Ako zaspať Výbava pre bábätko